e-female.gr

e-female.gr (http://www.e-female.gr/forum/index.php)
-   Έρωτας & Σέξ (http://www.e-female.gr/forum/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Καθυστερηση!!! (http://www.e-female.gr/forum/showthread.php?t=459)

Effierockspirit 25-03-12 12:34

Καθυστερηση!!!

Γεια σας ! Ειμαι 17 χρονων και εχω καθυστερηη εδω και 6 μερες! Με το αγορι μου εχω σεξουαλικη επαφη χωρις προφυλακτικο αλλα παντα τελειωνει εξω... Υπαρχει περιπτωση να εχω μεινει εγκυος απο τα προσπερματικα υγρα? επισης να σημειωσω οτι τον προηγουμενο μηνα ειχα παρει το χαπι της επομενης ημερας και οταν μ ηρθε περιοδος δεν ειχα κανονικη ροη αλλα κατι μαυροκοκκινα μπαλακια... παρακαλω πολυ αν μπορει καποιος ας βοηθησει γιατι ειμαι πολυ αγχωμενη.

Olympia 25-03-12 17:54

Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από Effierockspirit (Μήνυμα 2437)
Γεια σας ! Ειμαι 17 χρονων και εχω καθυστερηη εδω και 6 μερες! Με το αγορι μου εχω σεξουαλικη επαφη χωρις προφυλακτικο αλλα παντα τελειωνει εξω... Υπαρχει περιπτωση να εχω μεινει εγκυος απο τα προσπερματικα υγρα? επισης να σημειωσω οτι τον προηγουμενο μηνα ειχα παρει το χαπι της επομενης ημερας και οταν μ ηρθε περιοδος δεν ειχα κανονικη ροη αλλα κατι μαυροκοκκινα μπαλακια... παρακαλω πολυ αν μπορει καποιος ας βοηθησει γιατι ειμαι πολυ αγχωμενη.

Για να σε βοηθήσω πρέπει να ξέρω τον κύκλο σου από τους τελευταίους 6 μήνες τουλάχιστον..Δηλαδή αν μπορείς γράψε μου τις ημερομηνίες που είχες περίοδο από τον Οκτώβρη και μετά.Από τα προσπερματικά υγρά δεν υπάρχει περίπτωση αλλά και πάλι δεν είναι ο κατάλληλος τρόπος προφύλαξης από ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη πόσο μάλλον για ΣΜΝ.Αλλά από την εμπειρία μου δεν είσαι έγκυος από αυτά..Τον προηγούμενο μήνα που πήρες το χάπι ολοκλήρωσε το αγόρι σου κανονικά;Ενώ ήσασταν σε επαφή;

Marizw 25-03-12 17:54

Αγαπτητη φιλη ειμαι στην ιδια ηλικια με σενα και με το αγορι μου εχουμε σεξουαλικες επαφες χωρις προφυλακτικο οπως εσυ.Βεβαια δεν εγινε απο καπριτσιο επειδη δεν το η8ελε απλως δεν το μπορουσε παρα τις προσπα8ιες του να βαλει.Εν πας περιπτωση με ειχε απασχολησει και μενα το 8εμα της εγκυμωσυνης απο τα υγρα αλλα μ ειπε η γυναικολογος οτι για να ειμαστε λιγο ρεαλιστες ειναι λιγο απι8ανο μονο απο τα υγρα ειδικα αν ειστε και πρσεκτικοι.Τωρα εφοσον δεν εχει γινει καποιο ατυχημα μην ανχωνεσαι.Το ανχος παιζει κα8οριστικο ρολο στον κυκλο σ.ΜΙα συμμα8ητρια μου ειχε κα8υστεριση ενα μηνα (!) εμετους ζαλαδες και ολα τα συμπτωματα τελοσπαντων..κ οταν εκανε εξετασεις αιματος δεν ειχε τιποτα!το ανχος της της τα ειχε προκαλεσει ολα οπως ειπαν και οι γιατροι!Τωρα για το χαπι της επομενης μερας το ειχα παει και εγω πριν 1 χρονο περιπου αλλα οταν τ πηρα προσπα8ησα να ενημερω8ω οσο καλυτερα γινεται για τις επιδρασεις του.Απο το ιντερνετ ειχα ακουσει τα τερατα!Αλλες λεγανε οτι μπορει ν εχεις κα8υστεριση ενα μηνα αλλες οτι μπορει 2 αλλες οτι τον μηνα αυτον που το εχεις παρει 8α εχεις εμετους ζαλαδες κοπωση..Τελικα εμενα μου ηρ8ε κανονικα και δεν ειχα ουτε ενα συμπτωμα..Βεβαια ειναι και πως το αντιμετωπιζει ο κα8ε οργανισμος αλλα μια μικρη κα8υστεριση ειναι φυσιολογικη.Τωρα αν 8ες να το σιγουρεψεις οτι δεν εισαι πηγαινε και κανε εξετασεις αιματος που ειναι 100% αξιοπιστες σε αντι8εση απο το τεστ εγκυμοσυνης που δεν 8α στο συνιστουσα!καλυτερα να κανεις γενικες αιματος το συντομοτερο για να σ φυγει κ το ανχος που μεταξυ μας δεν νομιζω να εχεις κατι εφοσον προσεχεις.Και μια τελευταια συμβουλη!διωξε το ανχος μακρια!μπορει να σου διαρκησει περισσοτερο η κα8υστεριση και εσυ ν εχεις τρελα8ει!οποτε γρηγορα για εξετασεις αιματος!:smile:

Effierockspirit 25-03-12 18:38

Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από Olympia (Μήνυμα 2439)
Για να σε βοηθήσω πρέπει να ξέρω τον κύκλο σου από τους τελευταίους 6 μήνες τουλάχιστον..Δηλαδή αν μπορείς γράψε μου τις ημερομηνίες που είχες περίοδο από τον Οκτώβρη και μετά.Από τα προσπερματικά υγρά δεν υπάρχει περίπτωση αλλά και πάλι δεν είναι ο κατάλληλος τρόπος προφύλαξης από ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη πόσο μάλλον για ΣΜΝ.Αλλά από την εμπειρία μου δεν είσαι έγκυος από αυτά..Τον προηγούμενο μήνα που πήρες το χάπι ολοκλήρωσε το αγόρι σου κανονικά;Ενώ ήσασταν σε επαφή;

Απο το Δεκεμβριο ειμαι σεξουαλικα ενεργη οποτε απο τοτε εχω αρχισει να κραταω ημερομηνιες...
ειχα 9 Δεκεμβριου
4 ιανουαριου
27 ιανουαριου
23 φεβρουαριου

Απο οσο θυμαμαι και απο οσο με διαβεβαιωσε και εκεινος δεν ολοκληρωσε ενω ημασταν σε επαφη....
Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου :bigsmile:

Effierockspirit 25-03-12 18:45

Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από Marizw (Μήνυμα 2440)
Αγαπτητη φιλη ειμαι στην ιδια ηλικια με σενα και με το αγορι μου εχουμε σεξουαλικες επαφες χωρις προφυλακτικο οπως εσυ.Βεβαια δεν εγινε απο καπριτσιο επειδη δεν το η8ελε απλως δεν το μπορουσε παρα τις προσπα8ιες του να βαλει.Εν πας περιπτωση με ειχε απασχολησει και μενα το 8εμα της εγκυμωσυνης απο τα υγρα αλλα μ ειπε η γυναικολογος οτι για να ειμαστε λιγο ρεαλιστες ειναι λιγο απι8ανο μονο απο τα υγρα ειδικα αν ειστε και πρσεκτικοι.Τωρα εφοσον δεν εχει γινει καποιο ατυχημα μην ανχωνεσαι.Το ανχος παιζει κα8οριστικο ρολο στον κυκλο σ.ΜΙα συμμα8ητρια μου ειχε κα8υστεριση ενα μηνα (!) εμετους ζαλαδες και ολα τα συμπτωματα τελοσπαντων..κ οταν εκανε εξετασεις αιματος δεν ειχε τιποτα!το ανχος της της τα ειχε προκαλεσει ολα οπως ειπαν και οι γιατροι!Τωρα για το χαπι της επομενης μερας το ειχα παει και εγω πριν 1 χρονο περιπου αλλα οταν τ πηρα προσπα8ησα να ενημερω8ω οσο καλυτερα γινεται για τις επιδρασεις του.Απο το ιντερνετ ειχα ακουσει τα τερατα!Αλλες λεγανε οτι μπορει ν εχεις κα8υστεριση ενα μηνα αλλες οτι μπορει 2 αλλες οτι τον μηνα αυτον που το εχεις παρει 8α εχεις εμετους ζαλαδες κοπωση..Τελικα εμενα μου ηρ8ε κανονικα και δεν ειχα ουτε ενα συμπτωμα..Βεβαια ειναι και πως το αντιμετωπιζει ο κα8ε οργανισμος αλλα μια μικρη κα8υστεριση ειναι φυσιολογικη.Τωρα αν 8ες να το σιγουρεψεις οτι δεν εισαι πηγαινε και κανε εξετασεις αιματος που ειναι 100% αξιοπιστες σε αντι8εση απο το τεστ εγκυμοσυνης που δεν 8α στο συνιστουσα!καλυτερα να κανεις γενικες αιματος το συντομοτερο για να σ φυγει κ το ανχος που μεταξυ μας δεν νομιζω να εχεις κατι εφοσον προσεχεις.Και μια τελευταια συμβουλη!διωξε το ανχος μακρια!μπορει να σου διαρκησει περισσοτερο η κα8υστεριση και εσυ ν εχεις τρελα8ει!οποτε γρηγορα για εξετασεις αιματος!:smile:

Κοιταξε οσο για το χαπι εχω ρωτησει αρκετους φαρμακοποιους γιατι ακουγα και εγω οτι να'ναι και το μονο που μου ειπαν ειναι οτι δεν ειναι αξιοπιστο μεσο αντισυληψης και οτι υπαρχει ενδεχομενο για τυχον διαταραχες στον κυκλο.... Και στην περιπτωση που ειχε παρει και το αυτι σου οτι μπορει να δημιουργηθουν προβληματα στειροτητας δεν ισχυουν... Δηλαδη με μια γενικη θα φανει λες ? Με εχουν φοβισει πολυ και οτι δεν ειχα κανονικη ροη στην τελευταια περιοδο.... :confusing:

Σε ευχαριστω και εσενα παρα πολυ παντως για το ενδιαφερον που εδειξες :kiss:

Marizw 26-03-12 20:22

Ναι ενοοειται οτι 8α φανει απο μια γενικη αιματος.Ειναι το μονο που μπορεις να κανεις για να μα8εις σιγουρα.Οποτε οσο πιο συντομα το κανεις τοσο το καλυτερο..

Effierockspirit 26-03-12 21:36

Μιλησα σημερα με εναν μικροβιολογο και μ ειπε οτι πρεπει να κανω χοριακη β' και οτι βγαινουν σιγουρα αποτελεσματα. Σε ευχαριστω παντως... Ρε συ λες να με κακοχαρακτηρισουν επειδη ειμαι 17...? δεν μπορω να φανταζομαι αυτο το βλεμα απογνωσης που θα εχουν για το που παει η νεα γενια... Με καταλαβαινεις ετσι?

Toulipaki 26-03-12 23:19

Καλησπέρα κορίτσια κι απο μένα!

Θα συμφωνήσω απόλυτα οτι το να μείνει έγκυος μια κοπέλα δεν είναι και τόσο απλό.Συντελούν πολλοί παράγοντες.Και φυσικά το άγχος είναι ανασταλτικός παράγοντας για την περίοδο,τη σύλληψη και όλα γενικότερα...Επειδή όμως έχω προσωπική εμπειρία καθώς είμαι 28 ετών θα σας έλεγα οτι απο τα προσπερματικά υγρά υπάρχει μια απειροελάχιστη πιθανότητα εγκυμοσύνης...Έχει συμβεί αλλά είναι σπανιότατη περίπτωση.Εσύ γλυκό μου κορίτσι καλό θα ήταν να κάνεις αρχικά ένα τέστ εγκυμοσύνης.Τα τέστ είναι εντελώς εξελιγμένα πλέον και εντελώς αξιόπιστα.Δηλαδή οταν το τέστ βγεί θετικό είσαι εγκυος σίγουρα.Λάθος μπορεί να γίνει όταν βγεί αρνητικό...Επίσης μπορεί να βγεί θετικό αλλά να μην είσαι έγκυος αν υπάρχει περίπτωση υπερθυροειδισμού εξαιτίας των ορμονών...Και φυσικά το επόμενο στάδιο είναι ο γυναικολόγος.Και ναι η εξέταση που κάνουν για να διαπιστώσουν εγκυμοσύνη είναι η β χοριακή που είναι 100%αξιόπιστη και σίγουρη.Πάντως κορίτσια να ξέρετε πως το να κάνεις σέξ χωρίς προφυλακτικό ειδικά σε μια τέτοια ηλικία είναι αρκετά επικύνδινο.Δε θα σας πώ για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα που θα τα γνωρίζετε ήδη (και είναι πολύ καλό που έχετε σταθερούς συντρόφους) αλλά επειδή είστε πολύ μικρές ακόμα και λογικά έχετε πολύ δρόμο ακόμα μπροστά σας για να γίνετε μητέρες και τ'αγόρια σας μπαμπάδες, να ξέρετε οτι μια έκτρωση ενώ είναι κάτι πλέον συνηθισμένο και ασφαλές με τον κατάλληλο γιατρό,αφήνει στην ψυχή σημάδια και είναι κάτι που το κουβαλάς πάντα μέσα σου...Γι'αυτό,ενημερωθείτε σωστά για όλες τις μεθόδους αντισύλληψης και τουλάχιστον βρείτε μια που να σας ταιριάζει για να νιώθετε μεγαλύτερη ασφάλεια.Επιπλέον φροντίστε να μιλάτε γι'αυτά τα θέματα με μια μεγαλύτερη γυναίκα που λόγω εμπειρίας θα μπορέσει να σας βοηθήσει σε διαφορα θέματα τέτοιου είδους....Εύχομαι να πάνε όλα καλά,να μην αγχώνεσαι και να μας ενημερώσεις για τα καθέκαστα!

Φιλιά και με προσοχή!;)

STEFANI 27-03-12 09:04

κΑΛΗΜΕΡΑΑΑ σε ολες. καταρχας μην αγχωνεσαι !πως θα γινει αυτο πες οταν εχεις καθυστερηση και το μυαλο παει μονο στην εγκυμοσυνη? ναι δυσκολο. αλλα οσο αγχωνεσαι τοσο καθυστερει. Συμφωνω απολυτα με TOULIPAKI. Με τα προεσπερματικα υγρα αφου περιεχουν σπερματα υπαρχουν πιθανοτητες να μεινεις εγκυος αλλα ειναι ελαχιστες. πολλοι παραγοντες συμβαλλουν σε αυτο.
οσο για το χαπι της επομενης ημερας πρπει να καταλαβουμε οτι δεν ειναι μεθοδος αντισυλληψης αλλα αναγκαιο κακο οταν στραβωσει κατι. εχει πολλες παρενεργιες γιαυτο και οι γιατροι δεν το συστηνουν αν δεν ειναι απολυτως απαραιτητο.
μπορει να σου αλλαξει και ολο τον κυκλο.
η β-χοριακη ειναι η πιο σιγουρη και απο το τεστ. στοιχιζει 20€ και σου φευγει ολο το αγχος. μπορει να σου δειξει το αποτελεσμα ακομα και απο την 3 ημερα αν εχει γινει συλληψη.
οποτε απο το να καθεσαι να αγχωνεσαι και καλυτερα να κανεις μια β χοριακη. η ηλικια που εισαι ειναι πολυ ομορφη γιανα καθεσαι και να αγχωνεσαι και να ανυσηχεισ για τετοια ..με την σωστη αντισυλληψη ολα θα ειναι καλυτερα.. αντε περιμενουμε νεοτερα...dont panic.

Marizw 27-03-12 14:43

Σιγα μην ντραπεις κιολας!Αυτο 8α μπορουσε να τυχει σε ολες μας!Μην το σκεφτεις καν το μονο που σε ενδιαφερει ειναι να παρεις τα αποτελεσματα.Κανεις δεν εχει το δικαιωμα να σε κρινει ποσο μαλλον οι γιατροι που εχουν δει τοσα και τοσα..

Η τελευταία ανανέωση της σελίδας, έγινε στις 11:03 (GMT +2)

vBulletin® Version 3.8.2, Copyright ©2000 - 2014 Jelsoft Enterprises Limited