Femmes - Especially for Females
Αρχική forum Εγγραφή Μέλη Αναζήτηση Σημερινά μηνύματα Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα
Καλώς ήρθατε στο e-female.gr!
Θα πρέπει να εγγραφείτε για να μπορέσετε να συμμετάσχετε
ενεργά στο forum. Η εγγραφή είναι γρήγορη και απλή.
Η τελευταία ανανέωση της σελίδας, έγινε στις 10:27 (GMT +2)

Reply
Τίτλος: Αντιδραση στην απιστια? Εργαλεία Αναζήτηση στο θέμα
AnnaMariaGt (Άννα Μαρία)
νέο μέλος
AnnaMariaGt's Avatar

Η Άννα Μαρία, μπήκε στην παρέα στις 01-08-13, μας γράφει από Γερμανια, Σκορπιός στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 43 μηνύματα.

AnnaMariaGt is offline AnnaMariaGt is offline  
Question Αντιδραση στην απιστια?
Πόση υπομονή θα κάνετε εσείς αν μαθαίνατε ότι ο συντροφος σας σας έχει απατήσει? Όταν μια γυναικα βιώνει την απιστία, ξαφνικά ξυπνάνε διαφορα μέσα της. Θυμός ή καλύτερα οργή, ανασφάλεια και σιγά σιγά οδηγείται σε μια ψυχολογική καταστροφή.. Το θέμα είναι όμως είναι : θα συγχωρουσατε μια απιστία? Ή μια επαναλαμβανόμενη απιστία? Έχοντας περάσει μια κατάσταση τέτοια βρεθηκα σε αδιέξοδο. Έμαθα για την απιστία, γέμισα το μυαλό μου με δικαιολογίες που ακουσα και επέβαλα στον εαυτο μου να τις πιστεψει.. Πίστεψα πως όλα τελείωσαν και το συμβάν σταμάτησε και έμεινε στο παρελθον, ξαναξεκινησα με δυσκολία τα πάντα απο την αρχη μετά απο ένα διάστημα που ήμουν στην χειρότερη κατάσταση που έχω βρεθει ως τωρα και τώρα, ξανά το ίδιο άτομο μπήκε στην σχέση, ή μάλλον το εβαλε κρυφα.. Όχι κάτι προχωρημένο, αλλα επιχείρησε ξανά να υπάρχει επικοινωνία μαζί της.. Τι να κάνω? Εσείς τι θα κάνατε? Τον αγαπαω και δεν θέλω να τον χάσω αλλα δεν μπορώ να το ξαναπεράσω αυτο..

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο, αλλα...!
Reply With Quote
DIALOGOS
τακτικό μέλος
DIALOGOS's Avatar

Ο DIALOGOS, μπήκε στην παρέα στις 24-07-13, και έχει δημοσιεύσει 98 μηνύματα.

DIALOGOS is offline DIALOGOS is offline  
Αγαπητή φίλη,είτε είναι γυναίκα είτε είναι άντρας αυτός που λούζεται την απιστία,δεν παύει να είναι μια ψυχρολουσία.Περνούν τα χίλια μύρια απ το μυαλό μας,που μεταφράζονται σε φρικτά συναισθήματα και τελικά μας οδηγούν σε κατάρρευση.Επενδύεις τα πάντα σε έναν άνθρωπο, είναι η πρώτη προτεραιότητα της ζωής σου και ξαφνικά ανακαλύπτεις ότι τον μοιράζεσαι και άρα ότι για εκείνον είσαι κάτι αναλώσιμο ή ίσως και δεύτερο και πάντως όχι πρώτο.Κι ακριβώς επειδή εκείνος είναι τα πάντα για σένα,αρχίζεις και γενικεύεις την στάση του και δειλά δειλά πιστεύεις ότι έχεις εσύ κάποιο πρόβλημα και όλοι κάπως έτσι θα σου φερθούνε. Κι αυτή η γενίκευση μας βάζει σε τροχιές κατάθλιψης,αδιεξόδου.Θα ήταν ψεύτης αν κάποιος πει ότι δεν πέρασε απο ανάλογη φάση.

Προσωπικά, το έχω ζήσει αυτό με τον πιο εξευτελιστικό τρόπο, χεχεχε παρόλα αυτά έχω ξεχάσει σχεδόν το άτομο που μου το έκανε αυτό. Αναισθησία ; Όχι,κάθε άλλο,μεγάλη ευαισθησία.Και πόνεσα και έκλαψα και ήπια.Μετά όμως το πρώτο κύμμα πόνου άρχισα να αναρωτιέμαι μέσα μου,τι ακριβώς ήθελα,τι θα με έκανε να νιώθω γεμάτος.Καθώς λοιπόν συλλογιζόμουν αυτά ανακάλυψα ότι μπλέχτηκα σε μια σχέση με ένα άτομο που τέλος πάντων ήταν εντελώς έξω απο αυτά που ζητούσα. Η απιστία του δεν ήταν μόνο ένα πλήγμα αλλά και ένα δώρο για να συνειδητοποιήσω κάποια πράγματα.Κάτι άλλο επιθυμούσα κι ίσως μη έχοντας το θάρρος να το διεκδικήσω ή τη διαύγεια να διακρίνω οτι άλλη ήταν η επιλογή μου,μπήκα σε μια λάθος σχέση.Το άτομο αυτό,μου είναι αδιάφορο,αλλά του χρωστώ ευγνομωσύνη γιατί χάρη σε αυτό κατάλαβα εμένα καλύτερα.

Όταν αγαπάς έναν άνθρωπο,εστιάζεσαι πάνω σε αυτόν και χτίζεις πάνω σε αυτόν.Δεν υπάρχει περιθώριο εναλλακτικής ή απιστίας γιατί πολύ απλά αυτός είναι για σένα η μόνη επιλογή.Προϋπόθεση γι αυτό είναι να έχεις τη δυνατότητα (ή και ωριμότητα) να αγαπήσεις.Προϋπόθεση είναι να σέβεσαι (άρα να αγαπάς) πρώτα τον ίδιο τον εαυτό σου.Άν είσαι ακόμα στην αναζήτηση του κατα πόσο αξίζεις και απλά ψάχνεις επιβεβαιώσεις,ναι και θα απιστήσεις και απέχεις μακριά ακόμα απ την έννοια της αγάπης.

Άν αγαπάς τον άνθρωπο σου περισσότερο απο εσένα, τότε θα πρέπει να αποδεχτείς και συμβιβαστείς με το ότι εκείνος δεν είναι έτοιμος ακόμα να σου δείξει την ίδια ποσότητα και ποιότητα αγάπης.Άν σκεφτείς εσένα,όμως, τότε θα διεκδικήσεις την αγάπη που σου αξίζει,που επιθυμείς περισσότερο για σένα.Κι αυτή μπορεί ήδη να υπάρχει δίπλα σου ή λίγο πιο κάτω στη ζωή σου.Άνθρωποι που καμμιά φορά δεν δίνουμε σημασία (όχι γιατί δεν αξίζουν αλλά τι να πω...γιατί είμαστε θολωμένοι) μπορεί να είναι το πραγματικό άλλο μισό μας, το πιο ταιριαστό άλλο μισό μας.Βιαστικοί ,πολλές φορές με βλακείες, τους προσπεράσαμε,δεν τους δώσαμε ευκαιρία και μαζί με αυτούς δεν δώσαμε ευκαιρία μιας μεγάλης αγάπης στον ίδιο μας τον εαυτό.Μπορείς να κρατήσεις έναν άνθρωπο,ακόμα και άπιστο, πολύ σημαντικότερο είναι όμως να κρατήσεις την ψυχή σου.

Υ.Γ. Σε ότι αφορά τα μεγάλα κείμενα,είσαι σίγουρη ακόμα ότι γράφεις μεγάλα κείμενα...;
Last edited by DIALOGOS; 01-08-13 at 19:34..
Reply With Quote
barbie
καθημερινό μέλος
barbie's Avatar

Η barbie, μπήκε στην παρέα στις 02-02-12, και έχει δημοσιεύσει 484 μηνύματα.

barbie is offline barbie is offline  
αννα μαρια μου καλως ηρθες στη παρεα μας...ναι τα πρωτεια στ μεγαλα κειμενα τα εχει ο διαλογος γ αυτο μην αγχωνεσαι ! ΤΩΡα οσον αφορα την απιστια...αν γινοταν για μια φορα ισως και να συγχωρουσα γιατι καπου θα εφταιξα κ εγω και τον απομακρυνα απο τη σχεση. αλλα επαναλαμβανομενη απιστια μ ακυρωνει σαν γυναικα , σαν γκομενα ,σαν συντροφο.και οχι δεν την συγχωρω.
ποτέ στη ζωή σου να μη φοβάσαι να το τολμάς.μα να μην τολμάς να φοβάσαι..
Reply With Quote
AnnaMariaGt (Άννα Μαρία)
νέο μέλος
AnnaMariaGt's Avatar

Η Άννα Μαρία, μπήκε στην παρέα στις 01-08-13, μας γράφει από Γερμανια, Σκορπιός στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 43 μηνύματα.

Ε λοιπον καλως σας βρηκα! Χαχαχα διαλογε νομίζω ότι άλλαξα γνώμη για το "μεγάλο" μου κείμενο..! Τώρα όσον αφορά εκείνον δεν ξέρω.. Την τελευταία φορά μπήκα και εγώ στην διαδικασια του να σκεφτώ το τι με γεμιζει, το αν ταιριάζω μαζί του και το αν θέλω να ειμαι μαζί του.. Δεν ξέρω, δεν βρηκα κάτι που να ΜΗΝ με κάνει να θέλω να ειμαι μαζί του.. Ως τώρα μπορώ να πω ότι ήταν εντάξει απεναντι μου.. Το περιστατικό που συνέβη ήταν κάτι που δεν το περίμενα. Δεν ήξερα απο που ήρθε. Έπεσα απο τα σύννεφα με ταχύτητα φωτός. Και το χειρότερο είναι ότι δεν μπορούσα να βρω ποιο είναι το δικο μου μεριδιο ευθύνης! Ίσως το δικο μου λάθος να ήταν ότι δεν ήξερα πιο είναι το λάθος μου. Δεν ξέρω. Ίσως να ήταν και το ότι έψαξα εξαρχής (αν θες πες το γυναικεια έμφυτη καχυποψια, εγώ θα το αποκαλέσω δείγματα και διαισθηση). Μετά ήταν όλα σαν ένα παζλ που έπρεπε να συνδεσω και εγώ, αντι να βαλω τα κομμάτια στο κουτί, επέλεξα να φτιαξω παζλ 5000 κομματιών, ιδιου χρωματος. Ανελέητη αναζητηση, Sherlock Holmes. Και τι κατάλαβα? Τίποτα.
Αλλα μετά το έκανα γνωστο ότι γνωριζω τα πάντα. Μετά οι δικαιολογίες. Μετά εκείνη εξαφανίστηκε (ήλπιζα πως την είχε πατήσει λεωφορείο την ώρα που πήγαινε στην ερημο των "τρίτων" γυναικων για να εκφραστώ κόσμια, καπου στην κόλαση διπλα στο καζάνι του Ιουδα για παραδειγμα, θεέ μου συγχώρα με ).
Και τώρα όλα πήγαιναν καλά. Όταν λέω καλά εννοώ αυτο που λενε, μέλι γαλα. Μικρό σπίτι στο λιβάδι. Και πες το πάλι καχυποψία, αλλα πάλι έψαξα. Και να τη πάλι. Μια μέρα πριν ψαξω εμφανίστηκε πάλι αυτη. Μια μέρα πριν! Διαίσθηση? Ε όχι!
Πιάνω τον εαυτο μου να πιστεύει ότι είναι όλα μια μεγάλη παρεξήγηση και ότι δεν μπορεί να συμβαίνει.
Τελικά μια προσπάθεια επικοινωνίας μαζί της μπορεί να μετρηθεί ως απιστία? Μετά απο όλα όσα έγιναν?
Reply With Quote
nana1974
τακτικό μέλος
nana1974's Avatar

Η nana1974, μπήκε στην παρέα στις 21-06-13, και έχει δημοσιεύσει 90 μηνύματα.

nana1974 is offline nana1974 is offline  
Για εμένα είναι πάρα πολύ δύσκολο να συγχωρήσω την απιστία, ακόμη και αν ήμουν παντρεμένη. Αν μάθαινα κάτι τέτοιο δεν ξέρω πως θα ήμουν μαζί του. Θα σταματούσα να τον εμπιστεύομαι. Αφού τα κατάφερες την πρώτη φορά, μπράβο σου. Αλλά άνθρωπος που δεν σέβεται τον εαυτό του πως θα σε σεβαστεί εσένα; Για εμένα το καλύτερο είναι να το τελειώσεις το γρηγορότερο και να μην ξανασχοληθείς με τον τύπο. Είναι χαμένη υπόθεση. Μπορεί να μην είναι η ίδια θα είναι κάποια άλλη. Κάποια πράγματα δεν αλλάζουν, δυστυχώς. Πάντα θα υπάρχει κάποια άλλη. Καλύτερα να πονέσεις τώρα παρά αργότερα.
Reply With Quote
AnnaMariaGt (Άννα Μαρία)
νέο μέλος
AnnaMariaGt's Avatar

Να σου πω την αληθεια Νανα και εγώ το ίδιο έλεγα πριν συμβεί. Πριν περασω κάποια χρόνια μαζί του και πριν αρχισω να κάνω όνειρα μαζί του γενικα. Μεγάλες συζητήσεις για το παρόν και το μέλλον, πολλές πράξεις.. Πολλά γενικα!
Ήμουν κάθετη.. Απιστία? Ανοχη? Εγώ? Ποτέ!.. Ο τρόπος που το ξεπέρασα την πρώτη φορά ήταν ο εξής: έπεισα τον εαυτο μου ότι δεν συνέβη, κάτι δεν κατάλαβα καλά, υπάρχει μια εξήγηση για όλα που δεν ζήτησα να ακουσω γιατι ήξερα ότι θα είναι αρκετά πειστική, οπότε δεν χρειαζόταν να υποβάλλω τον εαυτο μου σ'αυτο.. Βεβαια η εμπιστοσύνη ήταν ένα εύθραυστο γυαλί που είχε κολληθεί με τεράστια δυσκολία..
Απο προχθές γενικα ηρέμησα.. Προσπαθησα αυτη την φορά να το πάρω ψύχραιμα και να σκεφτώ καλά την επόμενη κίνηση μου.. Και δεν φαντάζεσαι ποσό μου κακοφαίνεται που πρέπει να βασανίσω το μυαλό μου πάλι.. Και κάπως έτσι γεννηθηκε πάλι το γιατι.
Γιατι ξανά? Γιατι τώρα? Γιατί πάλι...
Reply With Quote
natalia
τακτικό μέλος
natalia's Avatar

Η natalia, μπήκε στην παρέα στις 06-09-11, και έχει δημοσιεύσει 225 μηνύματα.

natalia is offline natalia is offline  
Για μενα αν γινει μια φορα θα το συγχωρουσα αντε και με πολυ προσπαθεια κατα συνεχεια αλλα γ λιγο καιρο και αφου εκανε πολλααααα για να επανορθωσει. Γιατι ενταξει μπορει καποτε να βρισκομουν κι εγω σε αυτη τη θεση και τοτε θα καταλαβαινα πως ειναι. Για ολα υπαρχει ενας λογος. Μια πιθανη επικοινωνια μαζι της εκ νεου δε θεωρειται απιστια αν ειναι απλα επικοινωνια ετσι? Αλλα γιατι δεν το συζητας μαζι του? Ξερω πως οι αντρες για να σωσουν οτι χαλασαν λενε ψεματα και δικαιολογιες ομως εγω προτεινω να του δειξεις πως δεν εχεις κανενα απολυτως προβλημα με αυτο πως δε σε αγγιζει δε σε ενοχλει καθολου απλα θα σε ενδιεφερε να μαθεις τους λογους που τα κανει ολα αυτα. Νομιζω πως οι αντρες ειναι σαν μικρα παιδια οσο πιο πολυ ασχολησαι μαζι τους τοσο πιο πολυ σε τσιγγκλανε. Οταν λες σε ενα μικρο αγορακι μη το κανεις αυτο θα φυγω η γιατι το εκανες αυτο θα τιμωρηθεις αυτο να εισαι σιγουρη πως θα το ξανακανει. Ενω αν δει πως δεν σε ενοχλει δε θα το κανει γτ σκοπος του ειναι να τραβηξει τη προσοχη σου. Γι'αυτο λοιπον εγω στη θεση σου θα συζητουσα μαζι του θα βλεπα τι θα μ λεγε θα το επαιζα αδιαφορη θα τον εκανα να ζηλεψει και θα δεις μετα πως θα συμμπρφοθει και θα τρεχει πισω απο τα φουστανια σου =))
Reply With Quote
AnnaMariaGt (Άννα Μαρία)
νέο μέλος
AnnaMariaGt's Avatar

Ναταλία, εκ νέου επικοινωνία, στα κρυφά όμως. Μια κλήση. Στα κρυφά όμως. Αν δεν το έψαχνα, δεν θα μου το έλεγε. Η συζήτηση πηγαίνει ως εξής:
αγάπη μου υπάρχει κάτι που θες να μου πεις?
Οχι γιατι?
Είδα αυτο και τ αλλο
Γιατι έψαξες? Με νευριάζει αν ψάχνεις. Αν ψάχνεις όλο και κάτι θα βρεις να παρεξηγήσεις γιατι ψάχνεις για να βρεις κάτι.
Ίσως αν δεν μου έδινες αφορμές να μην έψαχνα να βρω τίποτα εξαρχής. Και δεν καταλαβαίνω γιατι να ΥΠΑΡΧΕΙ κάτι να παρεξηγησω?
Δεν καταλαβαίνω τι ψάχνεις να βρεις και βασανίζεσαι, μια χαρά δεν είμαστε?
μετά ακολουθει ο καυγάς, δικαιολογίες και τα σχετικά.. Αυτη είναι η συζήτηση μου μαζί του.

Και μετά φτάνω στο αμην γιατι προσπαθεί απεγνωσμένα να με βγαλει παράλογη ενώ αυτα που έχω δει ως τώρα έχουν βγάλει ματια! Ειμαι υπομονετική όσο μπορώ, έκανα την χαζή, αλλα πόσο θράσος μπορεί να έχει κάποιος πια? Πόσο?
Reply With Quote
DIALOGOS
τακτικό μέλος
DIALOGOS's Avatar

Ο DIALOGOS, μπήκε στην παρέα στις 24-07-13, και έχει δημοσιεύσει 98 μηνύματα.

DIALOGOS is offline DIALOGOS is offline  
Σίγουρα με τη γυναικεία διαίσθηση δεν μπορεί να τα βάλει κανείς.Άν το ένστικτο σου λέει να συνεχίσεις,απλά συνεχίζεις.Η επικοινωνία όχι μόνο η τηλεφωνική αλλά και η ζωντανή δεν αποδεικνύει απιστία.Απιστία είναι να τους πιάσεις η ίδια στα πράσα.Όμως αυτό που θα έπρεπε να σε απασχολεί είναι αν θα μπορούσες να αντέξεις μια σχέση στην οποία θα είσαι καχύποπτη σχετικά με το τι κάνει ο σύντροφος σου.Πέρα απ το κατα πόσο είναι άξιος της εμπιστοσύνης ο φίλος σου ,μήπως θα πρέπει να αγκαλιάσεις και εσύ η ίδια τον εαυτό σου με περισσότερη εμπιστοσύνη ;
Reply With Quote
nana1974
τακτικό μέλος
nana1974's Avatar

Η nana1974, μπήκε στην παρέα στις 21-06-13, και έχει δημοσιεύσει 90 μηνύματα.

nana1974 is offline nana1974 is offline  
Η επικοινωνία όχι μόνο η τηλεφωνική αλλά και η ζωντανή δεν αποδεικνύει απιστία.Απιστία είναι να τους πιάσεις η ίδια στα πράσα.Όμως αυτό που θα έπρεπε να σε απασχολεί είναι αν θα μπορούσες να αντέξεις μια σχέση στην οποία θα είσαι καχύποπτη σχετικά με το τι κάνει ο σύντροφος σου.Πέρα απ το κατα πόσο είναι άξιος της εμπιστοσύνης ο φίλος σου ,μήπως θα πρέπει να αγκαλιάσεις και εσύ η ίδια τον εαυτό σου με περισσότερη εμπιστοσύνη ;
Ρε dialoge θα μας τρελάνεις εντελώς; Άκου εκεί απιστία είναι να τους πιάσεις στα πράσα. Μας δουλεύεις, δεν γίνεται. Και μια τηλεφωνική ή ζωντανή επικοινωνία δεν σημαίνει κάτι; Δηλαδή τι κάνει ΜΙΑΟΥ ΜΙΟΥ στα κεραμίδια. Δεν μιλάμε ότι εντόπισε κλήση μιας γυναίκας αλλά της συγκεκριμένης γυναίκας. Γιατί; Τι έχουν να πούνε; Δεν τελείωσαν όλα; ΕΕΕΕ ΟΧΙ!!!!
Και δεν κατάλαβα και το άλλο. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΘΕΛΩ ΕΝΑΝ ΑΝΤΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΑ ΦΟΡΑΕΙ; Και γιατί να τον κάνω να τρέχει από πίσω μου; Ούτε από μπροστά αλλά ούτε και από πίσω να μην τρέχει. Εγώ ποτέ δεν τα κατάλαβα όλα αυτά.
Εσύ άλλωστε θεώρησες δώρο που σε απάτησε η κοπέλα σου και κατάλαβες κάποια πράγματα. Το ίδιο πράγμα να κάνεις και εσύ κοπέλα μου. Και να μην δέχεσαι έναν άντρα να στέκεται δίπλα σου αν δεν έχει μάθει στην ζωή του να σέβεται τον εαυτό του.
Και στην τελική και καμένη και δαρμένη.
Reply With Quote
Reply

Εργαλεία Αναζήτηση στο θέμα
Αναζήτηση στο θέμα:

Εξελιγμένη Αναζήτηση
Προβολή θεμάτων