Femmes - Especially for Females
Αρχική forum Εγγραφή Μέλη Αναζήτηση Σημερινά μηνύματα Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα
Καλώς ήρθατε στο e-female.gr!
Θα πρέπει να εγγραφείτε για να μπορέσετε να συμμετάσχετε
ενεργά στο forum. Η εγγραφή είναι γρήγορη και απλή.
Η τελευταία ανανέωση της σελίδας, έγινε στις 05:42 (GMT +2)

Reply
Τίτλος: Πως μακραινουν τα μαλλια? Εργαλεία Αναζήτηση στο θέμα
natalia
τακτικό μέλος
natalia's Avatar

Η natalia, μπήκε στην παρέα στις 06-09-11, και έχει δημοσιεύσει 212 μηνύματα.

natalia is online natalia is online  
Προεπιλογή Πως μακραινουν τα μαλλια?
Καλησπερα! Μολις εκοψα τα μαλλια μου και δεν μου αρεσουν γιατι η κομμωτρια μου τα εκοψε πιο κοντα απο οτι περιμενα...ξερετε σε ποσο καιρο μακραινουν? Η μηπως μπορω να κανω κτ για να μακρυνουν πιο γρηγορα? Επισης, το ισιωμα επηρεαζει το χρονο που μακραινουν τα μαλλια? Ειναι καλυτερη η ισιωτικη η το πιστολακι?
Ευχαριστω
Reply With Quote
Toulipaki (Γωγώ)
τακτικό μέλος
Toulipaki's Avatar

Η Γωγώ, μπήκε στην παρέα στις 26-08-11, μας γράφει από Θεσσαλονίκη, Τοξότης στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 139 μηνύματα.

Toulipaki is offline Toulipaki is offline  
Γειά σου Ναταλία!
Λοιπόν....Τα μαλλιά μακραίνουν γύρω στον ένα πόντο το μήνα.Εξαρτάται βέβαια και απο την ποιότητα του μαλλιού σου.Π.χ υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να μακρύνουν τα μαλλιά τους πολύ γιατί σπάνε οι άκρες τους.Γι'αυτό λέμε οτι η τρίχα ζεί 3-6 χρόνια.Αναλόγως την ποιότητα του μαλλιού.Τα μαλλάκια μας λοιπόν θέλουν σωστή ενυδάτωση.Άραγε αυτό σημαίνει οτι πρέπει μία φορά την εβδομάδα να βάζεις επαγγελματική μάσκα μαλλιών μόνο στις άκρες φυσικά.Ποτέ δε βάζουμε λιπαρα προιόντα στις ρίζες όπως μάσκα ή μαλακτική γιατί λιπαίνονται,και πέφτει ο όγκος τους ευκολότερα.
Για να μακρύνουν τα μαλλιά χρειάζεται υπομονή.Σαφέστατα σωστό λούσιμο με τις ψύχες των δαχτύλων και ποτέ τρίψιμο αλλά ταμπονάρισμα στο σκούπισμα γιατί καταστρέφονται.Επίσης κόψιμο 1 πόντο μια φορά το δίμηνο για να φύγει το νεκρό μαλλί.Θα ζητάς να μη σου παίρνουν μήκος παρά 1 μόνο πόντο στις άκρες.Τώρα η γρήγορη αλλά αρκετά ακριβή λύση είναι τα extension ή οι τρέσσες.Αν οικονομικά μπορείς βάλε αρκεί να βρείς σωστό κομμωτή να στα περάσει σωστα (κυρίως τα extension.)Όσον αφορά την ισιωτική καλό είναι να αποφεύγεται συχνά γιατί οι θερμές πλάκες έρχονται σε άμεση επαφή με τα μαλλιά και τα καίνε με αποτέλεσμα να αφυδατωθούν να φριζάρουν να καταστρέφονται οι άκρες και φυσικά να χρειάζονται κόψιμο.Το πιστολάκι προκαλεί μικροτερη φθορά και καλό είναι πρίν να βάζεις ένα προιόν κατά της θερμότητας και να φυσάς τον αέρα παράλληλα με τα μαλλιά όχι πάνω τους.Πάντως σχετικά με το κούρεμα σου βρές έναν τρόπο styling έτσι ώστε να σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα.Υπομονή χρειάζεται και θα μακρύνουν.Μην ανησυχείς.Φρόντιζε τα,ενυδάτωνε τα και σιγά σιγά θα φτάσουν στο επιθυμητό μήκος.Ελπίζω να σε βοήθησα!Φιλάκια!
Reply With Quote
natalia
τακτικό μέλος
natalia's Avatar

Αχ σε ευχαριστω πολυ...δεν φανταζεσαι τι επαθα. Μου καψαν τα μαλλια με αναπτηρα!! Επαθα σοκ! Οπως καταλαβαινεις επρεπε να κοψω τα μαλλια μου τουλαχιστον 4 ποντους και εκει που μου φταναν στη μεση ισα που φτανουν το στηθος τωρα
Οποτε περιμενω εναγωνιως να μακρυνουν...η αληθεια ειναι βεβαια οτι τα χα ταλαιπωρησει πολυ ειχα να τα κοψω ενα χρονο περιπου. Τα μαλλια μου ειναι εντελως ανωμαλα επι ενα χρονο τα ισιωνα ενταξει οχι συνεχεια αλλα πολλες φορες το μηνα τα ισιωνα δεν τα κουρευα να φυγει η ψαλιδα και οσο για κρεμες και αυτα αν εβρισκα καμια φορα καμια εβαζα αλλα οχι συστηματικα και αυτα τα ατιμα μακραιναν τα ειχα στο υψος που τα εχω τωρα και εφτασαν στη μεση...μακαρι να μακρυνουν ετσι ευκολα και τωρα..
σε ευχαριστω για αυτα που μου ειπες με βοηθησες παρα πολυ ανακουφιστηκα
Reply With Quote
Marizw (Δήμητρα)
τακτικό μέλος
Marizw's Avatar

Η Δήμητρα, μπήκε στην παρέα στις 16-02-12, και έχει δημοσιεύσει 82 μηνύματα.

Marizw is offline Marizw is offline  
Αγαπητη Natalia να ενα ακομη 8εμα που μας ενδιαφερει τρελα.Τα μαλλια ειναι απο τα σημαντικοτερα οπλα της γυναικας κ προσ8ετουν 8ηληκοτητα (ειδικα τα μακρια μαλλια).Ειχα και εγω το ιδιο 8εμα με σενα για το πως 8α μακρυνω τα μαλλια μ.Τα δικα μ ειναι χαλαρη μπουκλα μεχρι το στη8ος περιπου και οταν ειναι μπουκλα ειναι ακομα δυσκολοτερο για ν δειξει το μακρος.Ειναι πολυ αποτελεσματικο περα απο την σωστη ενυδατωση κ περιποιηση των μαλλιων το μασαζ με τα δαχτυλα στο κεφαλι σ διοτι ενεργοποιει τα κυταρα κ διευκολινει τα μαλλια στο ν μακρυνουν.Εξαρταται φυσικα και τον κα8ε οργανισμο.Κα8ε μηνα μακρινουν απο 1,5 μεχρι 3 εκατοστα.Το ψαλιδι σιγουρα τα ταλαιπωρει κ να τα καταστρεφει σιγουρα ομως δν επιρεαζει το μακρος αφου δν εχει σχεση η ακρη μ την ριζα.Απλως 8α εχεις ακουσει πολλες φορες τον μυ8ο οτι αν δεν τα κοψεις λιγο δεν 8α μακρυνουν.Απλως οταν τα κοβουμε φευγει το νεκρο μαλλι με αποτελεσμα να φαινονται πιο υγιη δν επιρεαζει σε καμοια περιπτωση το μακρος.Θελουν ομως κ αυτα την περιποιηση τους, σωστο λουσιμο με καλα προιοντα, ενυδατικη μασκα 1 φορα την βδομαδα κ οχι συνεχεια αλογουρες διοτι καταστεφονται οι ριζες κ δημουργει πονοκεφαλο!Ελπιζω να σε βοη8ησα!
Reply With Quote
sexybitch (Giwta)
νέο μέλος
sexybitch's Avatar

Η Giwta, μπήκε στην παρέα στις 15-10-11, και έχει δημοσιεύσει 30 μηνύματα.

sexybitch is offline sexybitch is offline  
κι εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα και ακόμα το έχω δηλαδή..έκανα λάθος και ζήτησα στην κομμώτρια κάτι άλλο και μου φυγε σχεδόν όλο το μαλλί....ακόμα τα κλαίω, αλλά μπορώ να πω οτι έχουν μακρύνει σχετικά...καλά εγώ άμα μου τα καιγαν με αναπτήρα τα μαλλάκια μου θα είχα γίνει θηρίο με αυτόν που είχε τον αναπτήρα..
Look your best--who said love is blind?
Reply With Quote
natalia
τακτικό μέλος
natalia's Avatar

Χαχαχαχα φιλος μου ειναι αυτος αλλα ακομα τον βριζω οποτε καθομαστε μαζι. Κοριτσια δεν μπορειτε να φανταστειτε ειχα μαλια μεχρι τη μεση περιπου και μου τα κοψαν πανω απο το στηθος! Τρελαθηκαα!!! Τωρα βεβαια δεν μπορω να πω κανω και οσα μ ειπατε και εχουν μακρυνει δυο ποντους και παραπανω αλλα επειδη και εγω μπουκλες εχω δεν φαινεται το μακρος τους..και εγω αυτο 3ερω και αυτο ειναι και λογικο τα μαλλια δν μπορουν να σταματησουν να μακραινουν αν τα ισιωνεις στις ακρες ελεος δεν γινεται αυτο ^^
Reply With Quote
Reply

Εργαλεία Αναζήτηση στο θέμα
Αναζήτηση στο θέμα:

Εξελιγμένη Αναζήτηση
Προβολή θεμάτων