Femmes - Especially for Females
Αρχική forum Εγγραφή Μέλη Αναζήτηση Σημερινά μηνύματα Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα
Καλώς ήρθατε στο e-female.gr!
Θα πρέπει να εγγραφείτε για να μπορέσετε να συμμετάσχετε
ενεργά στο forum. Η εγγραφή είναι γρήγορη και απλή.
Η τελευταία ανανέωση της σελίδας, έγινε στις 10:05 (GMT +2)

Reply
Τίτλος: Σειρές! Εργαλεία Αναζήτηση στο θέμα
Paradise Lost
τακτικό μέλος
Paradise Lost's Avatar

Η Paradise Lost, μπήκε στην παρέα στις 25-06-13, και έχει δημοσιεύσει 242 μηνύματα.

Paradise Lost is offline Paradise Lost is offline  
Προεπιλογή Σειρές!
Τι σειρές σας αρέσει να βλέπετε είτε ξένες είτε Ελληνικές;Προσωπικά έχω δει αρκετές και συνεχίζω.
Reply With Quote
Stamatis (Σταμάτης)
τακτικό μέλος
Stamatis's Avatar

Ο Σταμάτης, μπήκε στην παρέα στις 08-09-11, μας γράφει από Πειραιάς, Ιχθύς στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 278 μηνύματα.

Stamatis is online Stamatis is online  
Καλή ερώτηση!
Νο1 θεωρώ την σειρά "In treatment" αν και έχει σταματήσει εδώ και κάποιο διάστημα.
Προβαλλόταν στο Μακεδονία TV, και παραδόξως για ένα τόσο μικρό κανάλι, αυτή η σειρά είχε βραβευτεί με χρυσή σφαίρα.
Για όσους δεν την γνωρίζουν, πρωταγωνιστής ήταν ένας ψυχολόγος και θέματα ήταν οι συνεδρίες του, αλλά και τα προσωπικά του προβλήματα.
Φίλοι που την έχουν δεί, και έχουν συμμετάσχει και σε συνεδρίες, βρίσκουν ότι έχει αρκετή αληθοφάνεια.
Νο2 "Τα φιλαράκια". Παρόλο που είναι σειρά δεκαετίας+, σχεδόν πάντα μου φτιάχνει το κέφι. Μου αρέσουν γενικότερα βέβαια οι κωμωδίες.
Νο3 "Two and a half men". Όχι τόσο αστεία όσο τα φιλαράκια, κυρίως λόγο της καυστικότητας, αλλά καλή. Επιπλέον η τοποθεσία που φαίνεται στο τρέιλερ είναι ονειρική, και τακτικά εμφανίζονται και ωραία "μωράκια", για να χαλβαδιάζουμε και 'μείς τα αγοράκια.
Επειδή πρόσφατες ελληνικές σειρές που να μου αρέσουν δεν υπάρχουν (φαίνεται πως έχουν φτωχύνει οι παραγωγές λόγω κρίσης), θα αναφέρω περιληπτικά δυο παλαιότερες: "Εκείνες και γώ" με τον φανταστικό Γιάννη Μπέζο, και το "Και οι παντρεμένοι έχουν ψυχή" με εξωτερικά γυρίσματα, και απίθανες ατάκες.
Σε σένα, ποιές αρέσουν;
Reply With Quote
Paradise Lost
τακτικό μέλος
Paradise Lost's Avatar

Η Paradise Lost, μπήκε στην παρέα στις 25-06-13, και έχει δημοσιεύσει 242 μηνύματα.

Χμμ το In treatment δεν το έχω καν ακουστά,θα το ψάξω όμως!
Η αγαπημένη μου είναι το Dexter,το supernatural,το vampires diaries,how i met your mother και το prison break.
Έχω δει και άλλες που είτε μου άρεσαν απλά,είτε δεν μου άρεσαν καθόλου και σταμάτησα να τις βλέπω..
Επίσης μου αρέσει να βλέπω σειρές animation και ταινίες φυσικά!
Reply With Quote
Stamatis (Σταμάτης)
τακτικό μέλος
Stamatis's Avatar

Ο Σταμάτης, μπήκε στην παρέα στις 08-09-11, μας γράφει από Πειραιάς, Ιχθύς στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 278 μηνύματα.

Animation, εννοείς κινούμενα σχέδια; Στη κατηγορία αυτή μου αρέσει ο "Μπομπ Σφουγγαράκης", και η "Φάρμα των ζώων". Και οι δύο μερικές φορές μου δίνουν την εντύπωση ότι δεν απευθύνονται σε παιδιά.
Τη πρώτη πρέπει να τη βλέπουν και οι πάσης φύσεως εργοδότες, αφού ο Σφουγγαράκης είναι ο ιδανικός υπάλληλος.
Στη δεύτερη για να καταλάβεις το χιούμορ μερικές φορές, θα πρέπει να γνωρίζεις πράγματα γνωστά μόνο σε ενήλικες.
Παλαιότερα έβλεπα και το "The Simsons", το οποίο δεν το βάζει πλέον κάποιο κανάλι.
Από Ταινίες:

Θρίλερ (αν και δεν βλέπω πλέον): "Hellraiser", παλιά, αλλά ανατριχιαστικά αλλόκοτη ταινία. "Blair which project", ποιό παλιό, αλλά τελικά είναι ντοκιμαντέρ ή ταινία; θα ψάχνεσαι στο τέλος.

Κοινωνικές: "Artificial inteligence", ναι σωστά, για μένα ανήκει σ'αυτή τη κατηγορία, και είναι από τις πολύ ελάχιστες ταινίες που όταν τη βλέπω, μου αρέσει να τη βλέπω μόνος μου.
Θα ήθελα να δω και το "Safe house" που πρωταγωνιστεί ο Patrick Stewart, αλλά δεν το βρίσκω πουθενά.

Από αισθηματικές δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια, που να με εντυπωσίασε αυτή τη στιγμή.
Μήπως έχεις δεί το "' Άν"; είναι καλή ταινία;
Reply With Quote
Paradise Lost
τακτικό μέλος
Paradise Lost's Avatar

Animation, εννοείς κινούμενα σχέδια; Στη κατηγορία αυτή μου αρέσει ο "Μπομπ Σφουγγαράκης", και η "Φάρμα των ζώων". Και οι δύο μερικές φορές μου δίνουν την εντύπωση ότι δεν απευθύνονται σε παιδιά.
Τη πρώτη πρέπει να τη βλέπουν και οι πάσης φύσεως εργοδότες, αφού ο Σφουγγαράκης είναι ο ιδανικός υπάλληλος.
Στη δεύτερη για να καταλάβεις το χιούμορ μερικές φορές, θα πρέπει να γνωρίζεις πράγματα γνωστά μόνο σε ενήλικες.
Παλαιότερα έβλεπα και το "The Simsons", το οποίο δεν το βάζει πλέον κάποιο κανάλι.
Από Ταινίες:

Θρίλερ (αν και δεν βλέπω πλέον): "Hellraiser", παλιά, αλλά ανατριχιαστικά αλλόκοτη ταινία. "Blair which project", ποιό παλιό, αλλά τελικά είναι ντοκιμαντέρ ή ταινία; θα ψάχνεσαι στο τέλος.

Κοινωνικές: "Artificial inteligence", ναι σωστά, για μένα ανήκει σ'αυτή τη κατηγορία, και είναι από τις πολύ ελάχιστες ταινίες που όταν τη βλέπω, μου αρέσει να τη βλέπω μόνος μου.
Θα ήθελα να δω και το "Safe house" που πρωταγωνιστεί ο Patrick Stewart, αλλά δεν το βρίσκω πουθενά.

Από αισθηματικές δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια, που να με εντυπωσίασε αυτή τη στιγμή.
Μήπως έχεις δεί το "' Άν"; είναι καλή ταινία;
Ναι αυτό εννοώ..κινούμενα..καλά τον μπομπ τον σφουγγαράκη τον βλέπω κι εγώ..
Αλλά αυτό το διάστημα βλέπω (όταν έχω χρόνο) dragonball z.
Την φάρμα των ζώων δεν την ξέρω..
Όσο για αυτό που είπες για τον μπομπ δεν έχεις και άδικο...έτσι μας έχουνε πλέον...
Το the simpsons το έχω δει πάρα πόλυ λίγο...family guy είναι λατρεμένο όμως!Πάντα με κάνει και γελάω...

Από τις ταινίες που είπες έχω δει μόνο το Artificial inteligence και μου άρεσε πολύ αλλά κάπως creepy μου φάνηκε.
Το Αν όχι δεν το έχω δει και δεν σκοπεύω...δεν μου κίνησε το ενδιαφέρον...
Επί το πλείστον βλέπω ξένες σειρές και ταινίες..
Reply With Quote
Stamatis (Σταμάτης)
τακτικό μέλος
Stamatis's Avatar

Τι γίνετε; είμαστε οι μοναδικοί "σινεφίλ" σ'αυτό το φόρουμ;
Reply With Quote
Stamatis (Σταμάτης)
τακτικό μέλος
Stamatis's Avatar

Λοιπόν Paradise lost, υπάρχουν ταινίες που δεν έχεις δει ακόμη, αλλά θα ήθελες.
Reply With Quote
totally_xristina (ΧΡΙΣΤΙΝΑ)
τακτικό μέλος
totally_xristina's Avatar

Η ΧΡΙΣΤΙΝΑ, μπήκε στην παρέα στις 07-09-10, μας γράφει από ΚΟΡΩΠΙ, είναι 29 ετών, ΤΟΞΟΤΗΣ στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 123 μηνύματα.

totally_xristina is online totally_xristina is online  
γεια σας...

εγω καθε μερα βλεπω ταινιες και κυριως καρτουνς...μου αρεσουν ολα της Walt Disney και της Barbie αν και ειμαι 29 χρονων...
τωρα δεν βλεπω τηλεοραση το εχω κοψει....οτι δω θα ειναι μεσα απο το ιντερνετ και τα dvd που εχω...
παλια εβλεπα ασημενια γερακια,thundercats,sailormoon,dragon ball το πρωτο ομως και Yu Gi Oh το πρωτο επισης...καντυ καντυ,αστυνομος σαινης,καπταιν πλανετ,τεν τεν,μαγια η μελισσα,ποπαυ,οικογενεια σιμσον,μπολεκ και λολεκ,χελωνονιντζακια,ηρακλης,ζηνα,η λεγεωνα των υπερηρωων...ολα αυτα που επαιζε παλια η τηλεοραση και πλεον δεν τα παιζει ηταν ολα αγαπημενα μου...πιστευω πως παλια ηταν καλυτερο το παιδικο προγραμμα της τηλεορασης...αλλα και τα σιριαλ τα τοτε....
εμεις και εμεις,κατι τρεχει με τους διπλα,τα παιδια της ελλαδος (καπως ετσι λεγοταν),κων'/νου και ελενης,το ρετιρε,και οι παντρεμενοι εχουν ψυχη,ακρως οικογενειακο,εισαι το ταιρι μου και ο εραστης δυτικων προαστιων (ειναι απο τα πιο αγαπημενα μου σιριαλ)...τα καινουργια δεν εχω κατσει καν να τα δω...

απο ξενες ταινιες μου αρεσουν περισσοτερα με υπερηρωες,τα αστυνομικα [παλια εβλεπα το pacific blue (ηταν αστυνομικοι με ποδηλατα...μιλαμε ολα τα λεφτα)],οσα εχουν περιπετεια και εξευρενησεις,αλλα και καποια θριλερ(αν και δεν ειμαι φαν)
το aliens,skyline,the island,total recall,rambo,ο αρχοντας των δαχτυλιδιων και φυσικα ο χαρρυ ποτερ,ειναι και αυτα απο τα αγαπημενα μου μεχρι σημερα...!!!
δεν βαριεμαι να τα δω ξανα και ξανα σε καθε ευκαιρια...!!!
περναω πολλες ωρες στο σπιτι μιας και δεν δουλευω και ετσι εχω πολυ χρονο για να βρω στο ιντερνετ πολλα εργα και μικυ μαους απο τα παλια εκεινα ξεχνοιαστα χρονια και να τα ξαναδω....!!!

ειναι και πολλα αλλα που δεν μπορω να τα γραψω ολα εδω...
σχετικα βλεπω τα παντα,αναλογα την ορεξη που εχω εκεινη την ωρα...
τωρα που σας γραφω βρηκα και κατεβασα απο ενα σαιτ το total recall με τον Σβαιντζενεικερ και το βλεπω

φιλια
Last edited by totally_xristina; 11-07-13 at 00:24..
ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΜΑΓΕΙΑ......!!!!!ΘΑ Σ'ΑΓΑΠΩ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ...!!!!
ΧΡΙΣΤΙΝΑ+ΚΩΣΤΑΣ=06.04.09
Reply With Quote
Paradise Lost
τακτικό μέλος
Paradise Lost's Avatar

Σταμάτη ναι είναι ακόμη πάρα πολλές που θέλω να δω...
Θα σου πω μερικές από αυτές γιατί δεν τις θυμάμαι όλες τώρα και είναι και μία ώρα δύσκολη τώρα..

The big Lebowski,The Man From the Earth,The secret world of arriety,Hesher,The Lookout.
Θέλω επίσης να δω την σειρά The Pacific..μου αρέσουν πολύ και οι πολεμικές σειρές και ταινίες βλέπεις.:) Μου έχουν πει πως και η σειρά Vikings είναι πολύ ωραία και ρεαλιστική.
Εσύ Σταμάτη ποιες έχεις σταμπάρει και θέλεις να δεις;

Τώρα θέλω να τελειώσω το dbz για να ξεκινήσω άλλες σειρές animation..:)

Χριστίνα δεν έχει σχέση η ηλικία καλή μου με τις σειρές και τις ταινίες που επιλέγουμε να δούμε και μας αρέσουν...
Το κάθε είδος μας αρέσει και για διαφορετικό λόγο..
Πχ η barbie που λες σου θυμίζει παιδικά χρόνια και σε συγκινεί..
Πολύ ωραίες ταινιούλες βλέπεις και ειδικά Χάρι Πότερ και τον Άρχοντα των δαχτυλιδιών δεν τα βαριέμαι ποτέ...!Και φυσικά όλα τα παιδικά που ανέφερες...Αχ αναμνήσεις όμορφες..!!:)
Last edited by Paradise Lost; 14-07-13 at 13:53..
Reply With Quote
Stamatis (Σταμάτης)
τακτικό μέλος
Stamatis's Avatar

Τώρα που μίλησες για παιδικά χρόνια, σε καταλαβαίνω απόλυτα, γιατί κάτι ανάλογο μου είχε συμβεί όταν ήμουν πολύ μικρός, με μια ταινία κινουμένων σχεδίων του Walt Disney, με τίτλο "The rescuers" (Δεν θυμάμαι τον ελληνικό τίτλο), στο σινεμά ΖΕΑ του Πειραιά, που τώρα ποιά έχει κλείσει (τότε ο Πειραιάς είχε τουλάχιστον 3 σινεμά, και τώρα δεν έχει κανένα). Παρόλο που ήταν σχετικά μικρό σε μέγεθος Θυμάμαι οι τοίχοι ήταν καλυμμένοι με καλόγουστα βαμμένο ηχομονωτικό πετροβάμβακα, δείχνοντας φιγούρες αλόγων, και γενικότερα ο διάκοσμος έδειχνε ότι ήταν κάτι νέο και καλαίσθητο, ακόμη και χρόνια μετά.
Η ταινία, μου είχε προκαλέσει τόση συγκίνηση και τόσο γέλιο, βέβαια τότε ο οργανισμός μου ήταν "παρθένος" στις ταινίες γενικότερα, και τα συναισθήματα ποιό έντονα.
Επίσης εκείνη περίπου την εποχή, είχα δει και την ταινία "Η λαίδη και ο αλήτης", πάλι του Disney, πολύ ρομαντική και πιασιάρικη ταινία.
Τώρα βέβαια τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ. Όχι μόνο τα γραφικά και ο ήχος που γίνονται από πανίσχυρους υπολογιστές, αλλά και τα σενάρια που έχουν νοήματα ποιό κατάλληλα για παιδιά. Ένα παράδειγμα τέτοιας ταινίας που μου έχει κάνει εξαιρετική εντύπωση, είναι το "Σρεκ". Το σενάριο της πρέπει να έχει γραφτεί με την επίβλεψη επιτελείου παιδοψυχολόγων.
Για να γίνει κατανοητή η διαφορά, σύγκρινε το με το παραμύθι της "Κοκκινοσκουφίτσας", και το πόσο λάθος μηνύματα περνά στα παιδιά. Πχ η μάνα αφήνει μόνη της την Κοκκινοσκουφίτσα να κυκλοφορεί στο δάσος, η που τελικά ο ήρωας είναι ο κυνηγός (δηλαδή ένας οπλοφόρος), ο οποίος στο τέλος σχίζει το στομάχι του λύκου, και το γεμίζει πέτρες. Υπάρχει ποιο φρικιαστικό πράγμα απ'αυτό.
Τι να πω. Καλύτερα να δώσεις ταινία με την Αλεξανδράτου στο παιδί παρά αυτό.
Reply With Quote
Reply

Εργαλεία Αναζήτηση στο θέμα
Αναζήτηση στο θέμα:

Εξελιγμένη Αναζήτηση
Προβολή θεμάτων

vBulletin® Version 3.8.2, Copyright ©2000 - 2014 Jelsoft Enterprises Limited